Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi Çankaya Köşkü’ndeydi

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kot işçilerinin taleplerini iletmek için 17 Ocak’ta Çankaya Köşkü’ne bir ziyarette bulundu.

Ziyarette, Komite’nin çalışmaları ve kot kumlama işçilerinin yakalandığı silikozis hastalığı hakkında bilgi verildi. Türkiye’de şimdiye kadar 1388 kişinin silikozis hastalığına yakalandığı Meslek Hastalıkları Hastanesince tespit edilmiş ve 3 ile 5 bin arası hasta beklediklerini belirten komite üyeleri, Sağlık Bakanlığı’nın 2009 yılından itibaren kot kumlama usulüyle tekstil üretimini yasakladığını belirttiler.

Komite üyeleri, silikozis hastalığı günlük yaşam sırasında meydana gelecek bir hastalık olmadığını, sadece mesleksel maruziyet durumunda oluştuğunu ifade ettiler. Bu tıbbi gerçek ışığında, “Meslek Hastalıkları Hastanesi’nden silikozis raporu alan kot işçilerine iş göremez gelirinin bağlanması için, çalıştığını ispat yükümlülüğü kaldırılması ve sigortalılık veya fiili çalışmanın ispatının aranmaması” gerektiğini dile getirdiler ve bu taleplerinin bir yasal düzenlemeyle güvence altına alınmasını istediler.

Komite’yi dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, işçilerin sorunlarıyla ilgileneceğini ve çözüm için Çalışma Bakanlığına talimat vereceğini açıkladı.

Comments are closed.