‘Silikozis’ ağır cezalık

Ölümlere neden olan kot atölyeleri için ilk kez ağır cezada dava açılarak 20 yıl hapis istendi.

Akrabası Kemal Kaleli’nin Samandıra’daki kot taşlama atölyesinde 18 yaşında çalışmaya başlayan Mustafa Kaleli, 2.5 yıl atölyede çalıştıktan sonra askere gitti.

Askerde hastalanan Kaleli, yıllarca tedavi gördü ve 40 kiloya kadar düştüğü 2008 yılında hayatını kaybetti. Kaleli tedavi gördüğü hastanede Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdiğinde 23 yaşındaydı.

Olay üzerine aile adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’na suç duyurusunda bulunan avukat Nurgül Reşitoğlu, Samandıra’daki işyerinde günde ortalama 14 işçinin kumlama yaptığını, işçilerin birçoğunun hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Kemal Kaleli’nin ‘İhmali davranışla birden fazla kişiyi kasten öldürme’ suçunu işlediğini savunan Reşitoğlu, Kaleli hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHMALLE KASTEN ADAM ÖLDÜRME

Olaya ilişkin dava açıldı. Ağır ceza mahkemelerinde ilk defa bir atölye sahibi ‘İhmali davranışla kasten adam öldürme’ suçlamasıyla yargılanmaya başladı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen ay hazırlanan iddianamede, Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapora göre 23 yaşındaki Mustafa Kaleli’nin meslek hastalığı (silikozis) nedeniyle öldüğü belirtildi.

İşyeri sahibi Kemal Kaleli’nin ölüme ilişkin ihmali olup olmadığı yönünde İş sağlığı ve güvenliği uzmanı bilirkişisinden alınan rapora göre de şüphelinin asli kusurlu olduğu ifade edildi. İddianamede, işyerinin kot kumlama tesisi olarak ruhsatsız faaliyet gösterdiği belirtildi.

İddianamede şöyle denildi:

“İş ve işçi güvenliğini sağlamadan, işyeri çalıştırma ruhsatı dahi almadan ve silikozis hastalığının büyük oranla sonuçlandığını bildiği halde, maktulü atölyesinde çalıştırarak ihmali davranışta bulunarak kasten adam öldürme suçunu işlediğine ilişkin hakkında kamu davası açmaya ilişkin yeterli delil elde edilmiştir.”

20 yıl hapsinin istendiği tutuksuz sanık Kemal Kaleli, Anadolu Adalet Sarayı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmadı.

Duruşmaya ölen genc in babası Erdoğan Kaleli ile annesi Mukadder Kaleli müşteki sıfatıyla katıldı. Baba Kaleli, sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, “Bu davanın peşinde olacağım. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Mahkeme, sanık Kemal Kaleli’nin ifadesinin alınması, işyerinde çalışan 3 işçinin gelecek celse tanık olarak dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

SİLİKOZİS NEDİR? 
Silikozis, silika adı verilen maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen bir akciğer hastalığı olarak tanımlanıyor.

Bir işçinin kot taşlama işinde 6 ay çalışmasının bu hastalığa yakalanması için yeterli bir süre oluğu belirtilip, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Toza maruz kalma ortadan kalksa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemiyor. Çalışma esnasında takılan maskenin ise koruyucu olmadığı belirtiliyor.

radikal.com.tr den alıntıdır.

Comments are closed.